Tisková zpráva: Češi mění návyky v péči o textil. Roli hraje především snaha ušetřit. Symboly údržby na štítku oděvů vyhledává stále více lidí.

Sotex novinka

Praha/ČR – Výsledky letošní evropské studie zaměřené na sledování trendů v oblasti péče o údržbu oděvů ukázaly, že Češi ve srovnání s domácnostmi z jiných evropských zemí perou doma na nižší teploty především proto, aby ušetřili. Francouzi a Němci chtějí také šetřit, ale k ekonomickým důvodům přibývá snaha přispět k ochraně životního prostředí. 

Devět z deseti Evropanů se zaměřuje na teplotu, ve které perou. Pro více než polovinu lidí je to z finančních důvodů. Snaha ušetřit je vyšší než před dvěma lety.  „Hlavním důvodem praní při nižší teplotě je u 58 % českých domácnosti snaha ušetřit náklady na elektřinu. Ve Velké Británii je ekonomickou úsporou motivována každá druhá domácnost. Studie výzkumné agentury IPSOS ukázala, že na nízkoteplotní prací cykly perou 46 % domácností v ostatních evropských státech,“ informuje Ladislava Zaklová, ředitelka SOTEX GINETEX.

Cena oblečení hraje hlavní roli

Některá kritéria jsou pro spotřebitele při nákupu stejná – na prvním místě je cena. Tu řeší 59 % zákazníků. Na pohodlí dbá 51 % nakupujících. Pouze 20 % preferuje oblečení, které se snadno pere. V průzkumu se poprvé objevilo nové kritérium – ekologický původ textilu. Ten je důležitý pro 10 % Evropanů. V této oblasti vedou Němci, celkem 18 % se jich zajímá o to, jak byl oděv vyroben a jaké má dopady na životní prostředí. U Němců se toto kritérium projevuje jako významnější – dokonce pro 18 % respondentů.

Nejmenší frekvence nákupů nového oblečení je v České republice

Zatímco během pandemie covid-19 se zpomalila četnost nakupování oblečení, za posledních 6 měsíců se vrátil podíl nákupů v Evropě na úroveň do doby před covidem. Alespoň jeden kus oblečení si v posledním půl roce koupil téměř každý Evropan (97 %). Z toho 39 % lidí si pořídilo letos každý měsíc něco nového na sebe. V roce 2019 to bylo jen 35 % spotřebitelů. Do obchodů s oblečením nejvíce zavítají Španělé a Italové, každý druhý. Nejmenší frekvence nákupů nového oblečení je v České republice (27 %). Zatímco 39 % Evropanů nakupuje oblečení alespoň jednou měsíčně, v Brazílii je to až 57 %.

CleverCare

Symboly údržby na štítku oděvů vyhledává stále více lidí

Role instrukcí k péči o textil se při rozhodování o koupi v průběhu let zvýšila. Zajímá se o ně více než 6 z 10 Evropanů. Ve srovnání s rokem 2019 to je o 5 % Evropanů více.

Informace o tom, jak se správně starat o textil, aby dlouho vydržel, nejvíce zajímá Němce a Italy. Celkem 72 % Evropanů si proto jen zřídka (nebo vůbec) koupí oblečení bez pokynů k údržbě na štítcích. A 83 % z nich považuje štítky a symboly údržby za užitečné a řídí se jimi.

Pro 95 % evropských spotřebitelů je nejdůležitější informací na štítku velikost oděvu, dále pak právě symboly údržby a materiálové složení. Zajímavým zjištěním průzkumů je stoupající důležitost značky pro kupujícího. Zatímco v roce 2019 byla značka důležitá pro 36 % kupujících, letos ji přikládá důležitost na 45 % evropských spotřebitelů, ve Francii to je dokonce 48 %, ve Velké Británii 56 %. Země původu se postupně dostává do popředí zájmu. Polovina Francouzů si to uvědomuje, stejně jako Italové (58 %) a Němci (43 %), což je výrazně nad evropským průměrem (38 %).

Průzkum se zajímal o způsoby sušení oblečení

Sušení volně na vzduchu zůstává pro velkou většinu respondentů nejběžnější praxí. Na 79 % Evropanů tuto praxi používá bez ohledu na finanční a ekologické důvody. V Evropě v roce 2021 preferovalo sušení volně na vzduchu 46 % dotázaných z čistě finančních důvodů. Toto číslo se v roce 2023 výrazně snížilo o 7 bodů. Pokles lze pozorovat ve všech zkoumaných evropských zemích s výjimkou Francie a Švédska.

Průzkum se konal poprvé také v Brazílii, Austrálii a Japonsku

Průzkum IPSOS pro GINETEX se letos realizoval ve třech nových zemích: v Brazílii, Austrálii a Japonsku. Pokyny pro údržbu jsou v mnoha zemích považovány za důležité. Průzkum ukazuje, že 74 % Australanů, 86 % Brazilců a 77 % Japonců si přeje, aby byly tyto pokyny pro správné ošetřování uvedeny na štítku na jejich oblečení. Celkem 42 % Evropanů používá správné množství pracího prostředku, a to proto, aby šetřili své peněženky. U Japonců a Australanů toto číslo stouplo až na 49 %. Z ekologických důvodů tento postup dodržuje 47 % Evropanů, v Brazílii je to dokonce více jako polovina domácností (55 %).

Kompletní zprávu v PDF si můžete stáhnout ZDE.


O průzkumu

Mezinárodní organizace GINETEX připravila výsledky čtvrtého průzkumu péče o textil, který byl realizován v roce 2023 ve spolupráci s výzkumnou agenturou IPSOS. Cílem bylo odhalit zvyky Evropanů (Němců, Italů, Španělů, Švédů, Britů, Čechů a Francouzů) při péči o textil.

Průzkumu se účastnilo 1000 osob ze sedmi Evropských zemí (Česká republika, Francie, Itálie, Německo, Španělsko, Švédsko a Velká Británie). Respondenti byli vybíráni podle genderu, věku a regionu. Sběr dat probíhal online prostřednictvím IPSOS Access panelu v rozmezí 25. ledna až 7. února 2023, mimo Francii, kde proběhlo šetření již 7.-11. listopadu 2022.


O GINETEX a SOTEX GINETEX CZ

GINETEX je mezinárodní organizace, která vyvinula a je správcem symbolů ošetřování pro textilní výrobky. V České republice ji zastupuje SOTEX GINETEX, který svým členům, českým firmám, uděluje licenci pro používání symbolů údržby na etiketě oděvů. Tyto symboly jsou mezinárodní ochrannou známkou. SOTEX je vlastníkem jediné značky kvality pro textil QZ – Zaručená kvalita, která je součástí vládního programu Česká kvalita. SOTEX radí českým firmám, jak správně označovat výrobky v souladu s platnou legislativou a také dodržovat informační čistotu symbolů ošetřování, aby nedocházelo k jejich deformaci a přerušení informačního řetězce. SOTEX má nyní 850 členských firem.