Licence symbolů

Symboly ošetřování na textilu – drobné značky, které provází spotřebitele při jejich každodenní péči o oblečení a domácenský textil. Málokoho napadne, jak tyto obrázky vznikly a kolik je za nimi každodenní práce. Každý symbol představuje jeden krok při údržbě textilních výrobků. Jsou za sebou řazeny tak, jak probíhá údržba – nejprve se výrobek pere, při praní může probíhat bělení, pak se suší a následuje žehlení. Kolečko je symbol pro profesionální péči – tedy pro čištění v čistírně oděvů. Všechny tyto symboly jsou jako „tichá pošta“ mezi výrobcem a spotřebitelem. A co je jejím cílem? Aby výrobek dlouho vydržel bez nevratného poškození při údržbě. Cílem je tedy spokojený spotřebitel. 

Licence symbolů ošetřování

Abyste měli spokojeného zákazníka, musíte mu poskytnout potřebné informace proto, aby uměl s výrobkem správně zacházet – v našem případě jej správně vyprat, nebo odnést do čistírny.

Informace o správné údržbě můžete na etiketu uvést písemně – tedy vypsat jednotlivé kroky, kterými popíšete podmínky doporučeného způsobu ošetřování, aby nedošlo k jeho nevratnému poškození. Tyto instrukce se musí vejít na malou etiketu společně s dalšími informacemi, které jsou požadované zákonem. Současně je ale potřebné, aby uvedené informace byly čitelné a srozumitelné. Je to téměř nadlidský úkol. 

…..a právě proto byly vyvinuty symboly – aby se jednoduchou formou předaly instrukce zákazníkovi na co nejmenším prostoru a zůstalo místo i na další potřebné informace. Symboly mají ještě jedno kouzlo – jejich jazyk je univerzální a bez hranic. 

Symboly ošetřování jsou chráněny mezinárodní ochrannou známkou. Jistě se podivíte, proč tomu tak je. Zejména je to proto, aby se zachovala jednotnost symbolů ošetřování – jak významově, tak i graficky a nedocházelo k samovolným úpravám, které způsobí jejich nepřehlednost. Je také potřebné koordinovat propagaci symbolů ošetřování a to jak na centrální úrovni vlastníkem práv, který je GINETEX. Tak i následně na lokální úrovni, která probíhá prostřednictvím tzv. Národních výborů, což jsou členské organizace GINETEXu. Pro Českou republiku je to SOTEX GINETEX CZ. Svým členstvím získal SOTEX práva k ochranné známce symbolů ošetřování č. 492 423

symboly údržby
Symboly v České republice
Licence symbolů ošetřování

Tato práva pak umožňují členským firmám SOTEXu používat legálně symboly ošetřování na svých výrobcích. 

Pokud tedy používáte symboly ošetřování na svých výrobcích a nejste členy našeho spolku, zvažte, zda nenastala již ta správná doba pořídit si licenci k symbolům údržby. Více se dozvíte v sekci „O členství“.