Textilní štítek najdete skoro na každém textilním kousku a s ním zpravidla i symboly pro péči o textil. Tam najdete i značku pro praní prádla – vaničku. Mezi symboly ošetřování je vanička hvězdou, kterou pozná skoro každý spotřebitel. Jedná se – jak lze předpokládat – o praní prádla za různých podmínek a pro různé materiály.
Všimli jste si někdy těchto drobných značek na textilu? Pokud ne, tak nyní máte příležitost se společně zanořit do tajů obrázkové řeči, která radí, jak na správnou péči o textil, aby vám dlouho a zdatně sloužil. Patří k tomu i správný postup při praní.
Asi se vůbec nebudete divit, když vám prozradíme, že symbolem, který představuje praní je vanička. Ano, tak jednoduché to je. Ale protože variant praní prádla je nespočet, existují i doplňkové symboly, které upřesňují podmínky tak, abyste mohli prádlo prát bez obav, že byste je zničili.
U praní se používají dva základní symboly – symbol pro praní v ruce a symbol pro praní prádla v pračce.
Symboly pro praní v ruce:
Jestliže uvidíte na štítku ručičku ve vaničce, tak zapomeňte na praní v pračce. Váš výrobek potřebuje “tender loving care”. Skoro by se dalo říci, že bezmeznou lásku a jemnost, kterou mu můžete dát jenom praním v ruce. A jak na ně? Klíčové je připravit si lázeň a to tak, že si napustíte vodu, která má maximální teplotu do 40°C. Ve vodě úplně rozpustíte prací prostředek – může to být gel nebo prášek. Každopádně musí být opravdu zcela rozpuštěný.
Zvolte také vhodný prostředek – pokud perete barevné prádlo, tak na barevné, pokud bílé, tak na bílé. Jestliže perete černé prádlo, tak je nejlepší prací prostředek na černé prádlo.
Oděv v lázni vyperte běžným způsobem. Pokud máte na oblečení nějakou skvrnu, tak ji odstraňujte jemným třením a dostatkem vhodného prostředku. Po vyprání je třeba oděv důkladně vymáchat. Ideálně je vhodné máchat ve třech lázních za sebou. První dvě lázně by měly mít stejnou teplotu, v jaké jste výrobek prali. Poslední by měla být studená. Vodu z něj odstřeďte běžným vyždímáním. Do poslední lázně můžete přidat aviváž, pokud výrobce nezakázal její použití.
Ručička v podtržené vaničce na štítku znamená, že výrobek máte prát v ruce a v pokojové teplotě. Lze předpokládat, že to bude plus mínus kolem 20 °C. Postup praní je jinak podobný jako u běžného ručního praní. Je potřebné si dát pozor na použití vhodného pracího prostředku – tedy na bílý výrobek použijeme prací prostředek na bílé prádlo, pokud pereme barevné nebo černé prádlo, tak použijeme detergent na tu danou barvu. Prostředek je potřebné v lázni důkladně rozpustit, aby se předešlo riziku nějaké lokální barevné změny (nerozpuštěné částečky detergentu mohou způsobit místní změnu barevnosti).
Výrobek v lázni jen tak jemně promícháváme, spíše ho necháme plout. Případné skvrny odstraníme šetrně a citlivě. Po vyprání výrobek důkladně vymácháme ve třech lázních. První dvě by měly mít také pokojovou teplotu, poslední by měla být studená. Do té poslední můžete použít i aviváž, ale jen v případě, že ji výrobce nezakázal.
Symboly pro praní v pračce:
Vanička s číslem 30 uprostřed znamená, že prádlo můžete prát jen do teploty lázně 30 °C. Takhle označený výrobek můžete prát úplně běžným postupem v pračce.
Vanička s 30 a jedním podtržením znamená, že oděv máte prát na 30 °C se sníženým mechanickým namáháním. V praxi to znamená, že zvolíte program, který omezuje mechanické namáhání prádla a má snížené otáčky při odstřeďování. Také je vhodné snížit množství prádla v pračce, aby mělo více místa a méně mechanického kontaktu s ostatními oděvy.
Když na štítku uvidíte vaničku se dvěma podtrženími, znamená to, že výrobek máte prát velmi jemně. Snižte objem prádla v pračce a to na polovinu až třetinu. Snižte otáčky při odstřeďování a celkově i mechanické namáhání prádla v pračce. Prádlo by se mělo v pračce spíše jemně kolíbat.
Čtyřicítka ve vaničce je teplota prací lázně při běžném praní v pračce. Takhle označené prádlo můžete prát běžným postupem a naplnit celou kapacitu pračky. Při odstřeďování můžete použít běžné namáhání na 1200 – 1400 otáček.
Podtržená vanička se čtyřicítkou znamená, že je třeba méně naplnit buben pračky a snížit otáčky při praní a odstřeďování. Také je vhodné snížit množství prádla v pračce, aby mělo více místa a méně mechanického kontaktu s ostatními oděvy.
Dvě podtržení pod vaničkou se 40 uprostřed znamenají praní při teplotě lázně 40 °C s velmi sníženým mechanickým namáháním. Doporučujeme tedy snížit množství prádla v pračce na polovinu nebo až na třetinu. A také snížit otáčky při praní a odstřeďování.
Vanička s číslem 50 uvnitř upřesňuje teplotu praní v pračce na 50 °C. Tento symbol pro praní znamená, že oděv může být vypraný běžným způsobem – není potřeba ani snižovat objem prádla v pračce a ani snižovat otáčky při odstřeďování.
Vanička se symbolem 50 a jedním podtržením doporučuje snížit mechanické působení tak, že buben naplníte maximálně do dvou třetin objemu. Snižte otáčky při odstřeďování. Je lepší odstřeďovat kratší dobu, aby se zabránilo většímu pomačkání.
Číslo 60 ve vaničce doporučuje teplotu prací lázně na 60 °C. Takto označené výrobky můžete prát běžným postupem. Plně využít kapacitu bubnu pračky a neomezovat otáčky při odstřeďování.
Tento symbol má pod vaničkou jedno podtržení a opět to znamená, že by oděv měl být ošetřován jemněji. Petre prádlo na maximální teplotu lázně 60 °C a snižte objem prádla tak, že nezaplníte více než dvě třetiny bubnu. Snižte otáčky při praní a odstřeďování, abyste omezili případné pomačkání.
Vanička se sedmdesátkou odkazuje na teplotu prací lázně na 70 °C. Ostatní postupy mohou zůstat stejné – objem prádla v bubnu i počet otáček při odstřeďování.
Vanička s číslem devadesát pět znamená praní na maximální teplotu prací lázně 95 °C. Takto se nejčastěji ošetřují lůžkoviny nebo ručníky či utěrky z přírodních materiálů. Náplň pračky i otáčky při praní a sušení jsou bez omezení.
Přeškrtnutá vanička znamená, že výrobek se nesmí prát. Pokud byste ho ponořili do vody, mohlo by dojít k jeho poškození.
Uvedené symboly jsou chráněné ochrannou známkou u Úřadu pro průmyslové vlastnictví ČR pod čísly 849 319. Jejich použití na textilních výrobcích bez oprávněné licence je porušením autorského práva.
Pokud máte zájem tyto symboly na svých výrobcích uvádět, registrujte se ZDE. Členstvím v SOTEXu získáte vlastní firemní licenci a k tomu mnoho dalších odborných informací.
Jak prádlo dobře usušit, tak to naleznete v článku o sušení.
Při praní je třeba brát v potaz obojí, ale prvotní je barva, protože smíchání bílých textilií s barevnými může způsobit tzv. zaprání – že bílé výrobky budou mít nádech do jiné barvy. A tenhle odstín z nich už nikdy nedostanete.
Proto nejprve prádlo roztřiďte podle barev a teprve potom se věnujte materiálu, ze kterého je vyrobeno.
Není úplně vhodné prát dohromady výrobky ze syntetických a přírodních materiálů. Každý z nich má jiné požadavky na mechanické působení. Přírodní materiály vydrží prostě větší mechanickou zátěž než syntetické. Někdy to ale nemůžete jinak udělat. Takže když už máte prádlo vytříděné do hromádek, zvolte pro každou z nich pak prací cyklus takový, který odpovídá nejcitlivějšímu výrobku z té dané dávky. Předejdete tím nechtěnému poškození.
Už jste asi slyšeli termín předpírka. Ale pokud ne, tak nevadí, vysvětlíme si, o co jde a jaký to má efekt na praní.
Předpírka není indiánská nadávka, ale proces, kterým prádlo trošku předepereme, aby výsledek hlavního praní byl lepší.
Předpírka je velmi krátké praní, jehož cílem je prádlo namočit do roztoku detergentu a vody, při kterém dojde k částečnému uvolnění nečistot na prádle. Tím se připraví na hlavní praní, při kterém by pak mělo dojít k úplnému odstranění skvrn.
Předpírku je tedy vhodné zvolit ve chvíli, kdy víte, že na prádle jsou skvrny. Ale je třeba zvážit, jak rozsáhlé je ušpinění. Pokud máte špinavý jen jeden kus, tak je ekonomicky výhodnější zkusit skvrny předeprat v ruce, nebo výrobek namočit třeba den předem a pak ho vyprat s ostatním prádlem běžným způsobem.
V současnosti se na trhu setkáváme se širokou nabídkou pracích prostředků a to jak v jejich formě – tedy práškové, gelové, nebo kapslí – tak i z pohledu použití na určitý typ prádla.
Pokud se podíváme na formu pracího prostředku, tak je jistě rozdíl, mezi práškem a gelem. O kapslích ani nemluvě. Na co jsou ale jednotlivé typy vhodné?
Prací prášek:
Jedná se nejstarší formu pracího prostředku, který se k praní používá (pokud samozřejmě nepočítáme mýdlo). Prací prášek je vhodný na bílé i barevné prádlo, ale zejména se hodí na prádlo, které má třeba i nějaké skvrny. Prášek totiž obsahuje i podíl mechanických částic (písků), které působí nejen chemicky, ale právě i mechanicky.
Prací prášky máme na bílé i barevné prádlo. Rozhodně nedoporučujeme používat prášek na bílé prádlo pro praní prádla barevného. Prášek na bílé prádlo zpravidla obsahuje optické zjasňovací prostředky, které mohou poškodit barevné prádlo.
Prací gely:
Prací gely jsou nyní mimořádně oblíbené pro svoje snadné použití. Snadněji se rozpouštějí a někdy dokáží lépe vyčistit třeba mastnou skvrnu. Obecně je vhodnější je používat pro praní barevného prádla. Dokáží dobře udržet barevnost a kondici oblečení. Hodí se tedy i pro jemnější výrobky.
Kapsle:
Kapsle na praní jsou velkou pomůckou pro časově velmi vytížené lidi. Umožňují snadné dávkování detergentu na dávku prádla. Je však třeba počítat s tím, že při jejich použití je vhodnější využít středně dlouhý proces, protože při zkráceném praní může dojít k tomu, že se kapsle nerozpustí dokonale.
Aviváž je přípravek, který se používá při praní v posledním máchání a její účinek je téměř až kouzelný. Způsobí, že vyprané prádlo je heboučné, jemné a krásně voní.
Některé výrobky to povznese a nám se dobře nosí, pro jiné není vhodná.
Kdy ji tedy použít a kdy ne?
Aviváž nám výborně slouží u syntetických materiálů, kdy nám snižuje statickou elektřinu. Je ale vhodná na běžné oděvy a rozhodně ji nepoužívejte na funkční výrobky. Zde by mohla mít opačný efekt.
U přírodních materiálů nám také přináší jemnost a měkkost, ale není moc vhodná například u ručníků a utěrek, kde významně snižuje savost. V těchto případech můžete do závěrečného praní přidat lžíci nebo dvě obyčejného octa a přidat 10 kapek éterického oleje. Ocet Vám prádlo změkčí a olejík navoní.
U výrobků pro miminka je také doporučeno s aviváží šetřit, protože je to přece jen chemická látka a mohla by způsobit nežádoucí reakci.
Praní není žádná věda, ale je tam spousta úskalí, která mohou vést k nechtěným výsledkům. Před samotným praním vždy zkontrolujte symboly na štítku, abyste zvolili správný postup. Proto je třeba věnovat mu pozornost a prádlo se Vám pak odvděčí dlouhou životností.
I když se to nezdá, tak i správné sušení prádla vám může ušetřit čas. Pokud prádlo správně pověsíte, hezky se vám při sušení vyrovná a pak je můžete jen poskládat a uložit do skříně. Před samotným praním vždy zkontrolujte symboly na štítku, abyste zvolili správný postup. Vaše oblečení vám poděkuje dlouhou životností a zachováním původního vzhledu.