Symbol na oblečení – značka P

Najdete je skoro na každém textilním kousku. Jedná se o symboly nebo značky, které jsou na všech oděvních štítcích. Je jich tam celkem pět a každý znamená jeden krok při ošetřování textilie. Co znamená písmenko P v kolečku? Nebo co znamená W či F? V tomto článku se dozvíte, co tento symbol znamená a jak se správně o takhle označené oblečení starat, aby vypadalo pořád skvěle a dobře vám sloužilo co nejdéle. A netýká se to jen oblečení, ale veškerého textilu, se kterým se doma i v práci setkáváte.

Symbol na oblečení - značka P

Už jste si někdy všimli těchto symbolů na štítcích? Ať je vaše odpověď ano či ne, pojďme se společně podívat na to, co znamenají a jak se o takto označené oblečení správně starat.

Co znamená symbol “P” na oblečení?

Na textilních štítcích naleznete řadu důležitých informací, ale i obrázkových symbolů, které jsou takovou tichou poštou mezi výrobcem a spotřebitelem. Pokud se podíváme na instrukce k péči o textil, tak zpravidla naleznete řadu symbolů, které informují o tom, jak správně výrobek vyprat. Jestli jej můžete bělit, nebo sušit v bubnové sušičce, na jakou teplotu žehlit a případně za jakých podmínek má být ošetřen v čistírně. A právě tahle poslední instrukce se skrývá pod kolečkem a uvnitř uvedeným písmenkem.

Pokud máte na štítku u oblečení uvedené v kolečku nějaké písmenko, tak je nejlepší takovýto výrobek odnést do čistírny. Můžete se ptát proč. Proč, když se jedná třeba o kalhoty, které byste zvládli doma taky vyprat. 

Důvodem může být materiál, ale třeba i použitá technologie výroby, která nemá ráda vodu a mohlo by dojít k poškození oděvu. To se týká dost často klasických podšívkovaných výrobků, které se skládají z více druhů materiálů. Ty mají rozdílné chování ve vodním prostředí, proto se často tyto výrobky čistí v rozpouštědlech. 

Dalším důvodem, proč odnést oblečení do čistírny je to, že po vyčištění Vám výrobek krásně vyžehlí. To doma pravděpodobně nezvládnete s běžnou žehličkou. Čistírny totiž mají k dispozici parní žehličky a žehlící prkna s odsáváním. Obojí dělá divy, ale největší poklad jsou samotné ruce personálu. Lidé v čistírnách odvádějí super práci a jak se říká, mají na to prostě grif. Umí správně uchopit sako, kalhoty, sukni a udělat z nich opět výstavní kus právě tím správným vyžehlením.

Symbolů pro profesionální ošetřování v čistírnách je celkem 10, ale jsou rozděleny do tří skupin. 

První skupinkou jsou symboly označené písmenem P. Jsou to symboly, které upřesňují podmínky profesionálního ošetřování textilu v čistírnách. K samotnému čištění jsou používané chemikálie perchlorethylen nebo dibutoxymetan, které výborně odstraní vodou nerozpustné nečistoty. Navíc použití těchto prostředků je k oděvu šetrné. Mnoho spotřebitelů se obává environmentálního dosahu chemického čištění. Z tohoto pohledu můžete být úplně klidní. Současné čistírenské stroje pracují s takzvaným uzavřeným cyklem čistícího media. To znamená, že se chemikálie nikam nevypouští, ale používá se opakovaně. Pokud je v ní obsažen nějaký kal nebo nečistoty, extrahuje se ve stroji. Jedná se o velmi bezpečný způsob práce. Navíc jsou čistírny pod bedlivým dohledem odborů životního prostředí, které kontrolují jejich provozy. 

Nyní se pojďme podívat na symboly.

Symbol P v kolečku znamená, že výrobek by měl být ošetřován běžným postupem za použití speciálních rozpouštědel – perchlorethylenu nebo dibutoxymetanu.

P v kolečku s podtržením upozorňuje na nutnost snížení mechanického působení při čištění v perchlorethylenu nebo dibutoxymetanu.  V praxi to znamená, že v čistírenském stroji je menší počet čištěných výrobků a snížené otáčky při čištění i sušení.

Když na štítku objevíte tento symbol, tak je potřebné se k oděvu chovat šetrně. Při čištění v perchlorethylenu nebo dibutoxymetanu by mělo být v bubnu stroje jen pár výrobků a mělo by se snížit mechanické působení (otáčení v bubnu a odstřeďování) na minimum.


Další skupinkou symbolů pro profesionální péči jsou symboly označené písmenkem F. Písmenko F představuje v kolečku další skupinu rozpouštědel, která jsou v čistírenství používána. Jedná se o tekuté uhlovodíky a dekamethylpentacyklosiloxan.

Písmenko F v kolečku představuje instrukci k použití rozpouštědel typu tekutých uhlovodíků a dekamethylpentacyklosiloxanu za běžných podmínek. Není tedy třeba omezovat mechanické působení nebo objem dávky v bubnu čistícího stroje.

Pokud na oblečení objevíte tento symbol, tak se jedná o čištění v uhlovodíkových rozpouštědlech nebo dekamethylpentacyklosiloxanu se sníženým mechanickým působením v čistícím stroji. Je tedy potřeba

Poslední skupinkou jsou symboly s označením W. Jedná se o profesionální chemické čištění metodou tzv. wettcleaningu. Jedná se o nejmladší metodu ošetřování textilií, která vznikla jako environmentálně vstřícnější alternativa ke klasickému chemickému čištění. Jako médium se zde používá voda se speciálními čistícími prostředky. Pro tento proces se používají také speciálně upravené čistící stroje, které mají větší buben a umožňují regulaci mechanického působení. Wet cleaning je proces, který nelze nahradit praním v domácím prostředí. To je třeba si uvědomit a důvěřovat pracovníkům chemických čistíren.

Oděv, který je označený touto značkou by měl být ošetřován v profesionálních čistírnách oděvů. Jedná se o profesionální čištění za mokra při běžných podmínkách.

Tato značka znamená profesionální ošetřování za mokra se sníženým mechanickým působením. Říká se tomu mírný postup, což znamená, že se výrobek při čištění méně namáhá a ždímá se na nižší otáčky. Stejně tak sušení probíhá za podobných podmínek. Je to proto, aby nedošlo ke škodám na oděvu.

Dvakrát podtržený symbol pro čištění za mokra upozorňuje na speciální podmínky čištění. Takto označený výrobek se má ošetřovat za velmi mírných podmínek. V praxi to znamená, že se výrobek v čistícím stroji jen tak kýve, navíc je doporučeno snížit objem dávky ve stroji. To se samozřejmě týká i sušení.

Na výrobcích se můžete setkat ještě s jedním symbolem. A to je zákaz tohoto procesu. Tento obrázek znamená, že postupy profesionálního ošetřování nejsou pro tento výrobek vhodné. V takovém případě tedy výrobek ošetřujte podle symbolů pro praní, bělení, sušení a žehlení. Na čistírnu můžete alespoň pro tento moment zapomenout 😉

Uvedené symboly jsou chráněné ochrannou známkou u Úřadu pro průmyslové vlastnictví ČR pod čísly 849 319. Jejich použití na textilních výrobcích bez oprávněné licence je porušením autorského práva.

Symboly ošetřování

Pokud máte zájem tyto symboly na svých výrobcích uvádět, registrujte se ZDE. Členstvím v SOTEXu získáte vlastní firemní licenci a k tomu mnoho dalších odborných informací.

Jak se správně starat o oblečení, které je určené pro čištění v chemických čistírnách:

  1. Oblečení pravidelně střídejte, předejdete tak rychlému opotřebování. Pokud nosíte do práce oblek nebo kostým, je dobré mít alespoň dva. Máte pak možnost je bez problémů chvíli postrádat, když je jeden z nich v čistírně. 
  2. Oděvy pověste vždy na ramínko odpovídající velikosti se zapnutým alespoň jedním knoflíkem. Kapsy zbavte těžkých a objemných předmětů.
  3. Oděv vždy jednou za sezónu (nebo alespoň jednou za rok) prohlédněte a nechejte vyčistit, pokud je to potřebné. Někdy pomůže třeba jen vykartáčovat. 
  4. Pokud oblek nebo kostým nepoužíváte delší dobu, je dobré ho dát do obalu, aby se na něj neprášilo. 
  5. Oděvy a šatní skříně občas vyvětrejte, nejlépe za suchého počasí.
  6. A při uskladnění oděvů vždy pamatujte také na ochranu obsahu šatní skříně proti larvě mola šatního. Do šatníku tak střídavě zavěšte propíchané sáčky s hřebíčkem a levandulí.
  7. Oděvy, ve kterých jste zmokli, vyrovnejte, odstraňte mechanickou část nečistot a usušte je při pokojové teplotě, zavěšené a ztvarované na ramínku podle odpovídajícího tvaru a velikosti.
  8. Pokud si oděv zamažete, zkuste skvrnu odstranit co nejdříve, aby nezaschla.

Nejčastější chyby při péči o oděvy určené pro profesionální ošetřování

Většina z nás šetří časem, jak je to jen možné. Proto je někdy zajít do čistírny nadlidský úkol. Přesto si tak často ušetříte další práci s namáhavým žehlením nebo předejdete finančním ztrátám, když se údržba doma nepovede. 

Můžu si doma vyprat oblečení, které je určené do čistírny?

Vždy dodržujte instrukce na štítku oblečení. Pokud je tam doporučena profesionální péče, dejte výrobek do čistírny. Předejdete tak nepříjemnému překvapení.

Kde najdu nejbližší čistírnu?

V České republice neexistuje nějaký jednotný adresář, ale máme tu Asociaci prádelen a čistíren, která sdružuje provozovatele prádelen i čistíren. Můžete tedy využít služeb jejich členů. Naleznete je ZDE.

Které výrobky jsou doporučované ošetřovat v čistírně oděvů?

Nejčastěji se se symbolem pro profesionální péči setkáte u pánských obleků, dámských kostýmů, dámských i pánských klasických zimních plášťů. V podstatě se dost často jedná o podšívkované výrobky, které jsou důmyslně technologicky zpracované pomocí oděvních výstuží a dalších technologických prvků. Nebo se může jednat i o společenské nebo svatební šaty, které jsou vyrobeny ze speciálních materiálů a je třeba s nimi také profesionálně nakládat. Symbol pro profesionální péči můžete nalézt i na autorských oděvech od návrhářů, kteří používají unikátní materiály. Proto je vždy potřebné, abyste se před tím, než začnete výrobek doma prát podívali na textilní štítek.

Správné ošetření vašeho oblečení v čistírně vám zajistí, že o oděv bylo postaráno právě tak, jak to potřebuje. Odvděčí se vám pak dlouhou životností a stále krásným vzhledem. Před tím, než se pustíte sami do ošetřování oblečení, vždycky si zkontrolujte štítek, abyste udělali vše tak, jak je potřebné. Nejen že sami ušetříte čas, ale i peníze a přírodu.