Setkáváme se s ním skoro na každém textilním kousku. Co znamená symbol čtverečku a jeho varianty? Víte, že existují i symboly pro sušení ve stínu? Symbol čtverečku je běžný symbol pro sušení. Doplňkové prvky jako kolečko uvnitř, nebo puntík, či čárky upřesňují doporučený postup sušení. V tomto článku se dozvíte, co který symbol znamená a jak správně sušit oblečení, aby bylo hladké a nemuseli jste je žehlit. Nebo jak správně sušit extra jemné výrobky, které jsou velmi náchylné k deformacím.
Poznáváte tyto symboly a víte jaký je jejich význam? Pokud ne, vůbec to nevadí. Pojďme se společně zanořit do tajů obrázkové řeči, která radí, jak na správnou péči o textil, aby vám dlouho a zdatně sloužil. Patří k tomu i správný způsob sušení, kterým předejdete třeba zbytečnému vyblednutí barev.
,,Hluboké myšlenky přicházejí stejně jako sušení prádla na šňůře – někdy to chce čas, aby vítr odnesl ty méně důležité, a zůstalo to podstatné.“ Parafráze na výrok Marka Twaina.
Symbol čtverečku na štítcích oblečení nás informuje o tom, jak správně oděv usušit. Ne, že by to byla taková věda, ale s rozvojem používání sušiček v domácnostech začalo docházet k občasným nezdarům, které znamenaly v lepším případě estetické znehodnocení oděvu, v horším případě jeho úplnou destrukci. Existují Existují tři hlavní skupiny tohoto symbolu, které by měl každý spotřebitel znát, aby správně pečoval o své oděvy a předešel jejich poškození.
Čtvereček s kruhem uvnitř: Tento symbol umožňuje nebo zakazuje sušení oděvu v bubnové sušičce. V této skupině máme celkem tři varianty:
Jeden puntík uvnitř kruhu znamená, že sušení v bubnové sušičce je možné, ale při snížené teplotě. V praxi to znamená, že sušička suší výrobek do teploty 60°C. Pokud by se výrobek sušil při vyšší teplotě, mohlo by dojít k nechtěným situacím – například žmolkování. Tento postup je určený pro jemnější výrobky, většinou ze syntetických vláken nebo směsí.
Dva puntíky uvnitř kruhu znamenají, že sušení v bubnové sušičce je možné při normální teplotě. Tímto způsobem můžete sušit zpravidla běžné výrobky, například lůžkoviny, ručníky, utěrky, ale i běžné oděvy zpravidla z přírodních materiálů.
Přeškrtnutý symbol čtverečku s kolečkem uvnitř znamená, že se výrobek nesmí sušit v bubnové sušičce. Důvodů pro to může být hned několik, třeba nějaká ozdoba, nášivka nebo obrázek. Tyto ozdobné prvky mohou být vyrobeny z materiálu, který se intenzivním sušením může zničit.
Čtvereček se svislou nebo vodorovnou čárou uprostřed (může být jedna nebo dvě čáry): Symbol představuje správnou polohu sušeného prádla a také způsob sušení takzvaně na vzduchu. Což znamená klasické sušení prádla buď na šňůře venku, nebo třeba i doma na sušáku prádla. Prádlo se může sušit zavěšené nebo i rozložené na ploše.
Čtvereček s jednou svislou čárkou znamená, že můžete prádlo sušit na vzduchu běžným způsobem buď zavěšené kolíčky, nebo přehozené na sušáku.
Čtvereček se dvěma svislými čárkami upřesňuje sušení takzvaným odkapáním. To je zajímavý způsob, který se doporučuje pro zejména syntetické látky nebo směsové materiály. Znamená to, že oděv vyperete, ale neždímáte ho. Usušit ho necháte volně na vzduchu tak, že přebytečná voda z něj postupně odkapává a odpařuje se. Pokud máte zahradu, tak sušení odkapáním můžete dělat běžně na šňůře s prádlem. Pokud zahradu nemáte, tak je potřebné dát pod oděv nějakou vaničku, nebo ho pověsit třeba do sprchy či nad vanu, aby měla kam odkapávat přebytečná voda. Výsledný efekt tohoto sušení je skoro kouzelný – výrobek je málo pomačkaný a stačí ho jen trochu vyrovnat. Pokud jsme puntičkáři a máte rádi vyžehlené oblečení, tak vám to půjde snadno 😉
Když na štítku objevíte tento symbol, tak zbystřete! Tento oděv bude chtít trošku více péče. Po vyprání ho nemůžete pověsit na šňůru, ale musíte ho volně rozložit a sušit na ploše. Můžete k tomu použít i sušák na prádlo, na který dáte velký ručník, nebo osušku a teprve na ni rozložíte vypraný oděv. Je potřeba ho také urovnat do tvaru, jaký ve výsledku má mít. Tím předejdete tvarovým deformacím, které by oděv měl minimálně do dalšího praní.
Dvě vodorovné čárky ve čtverečku je postup, který vyžaduje sušení odkapáním, ale v rozprostřeném stavu. Zase k tomuto způsobu sušení můžete použít věšák, ale je potřeba ho umístit někam, kde nebude vadit odkapávající voda. Pokud máte zahradu, tak dejte sušák někam na trávník, pokud tuhle možnost nemáte, sušák umístěte do vany. Zase je vhodné vypraný oděv opatrně rozložit na rovnou plochu do tvaru, jaký chceme, aby měl po usušení.
Čtvereček se svislou nebo vodorovnou čárou uprostřed a šikmou čárkou v levém rohu: Symbol představuje správnou polohu sušeného prádla a také způsob sušení takzvaně na vzduchu, ale tentokrát ve stínu. Což znamená klasické sušení prádla buď na šňůře venku, nebo třeba i doma na sušáku prádla ale s omezením slunečního záření, které by mohlo způsobit změnu barvy. Tento způsob sušení se doporučuje zejména u výrobků, které byly barveny přírodními barvivy, nebo speciálními postupy. Týká se to třeba i batikovaného zboží, které je často citlivé na sluneční světlo.
Čtvereček s jednou svislou čárkou a šikmou čárkou v levém rohu představuje běžné sušení prádla, které je zavěšené na šňůře nebo na věšáku, ale je umístěné ve stínu. Právě snížené působení UV záření je potřebné k zachování barev na výrobku.
Pokud na oděvu objevíte symbol se dvěma svislými čárkami a jednou šikmou čárkou v levém rohu, tak je potřebné výrobek sušit odkapáním ve stínu. Co je sušení odkapáním jsme už upřesnili výše, ale pro jistotu uvádíme ještě jednou – vypraný výrobek se neždíme, ale suší se tak, že z něj odkapává voda. Po praní oděv nebo textilii pověsíme na šňůru nebo věšák. Pokud je to třeba košile nebo šaty, můžeme ji pověsit i na ramínko. Voda postupně odkapává a výrobek prosychá. Je to sice delší proces, ale má skvělé výsledky – usušený výrobek je jen málo zmačkaný. Každopádně je třeba si dát pozor na odkapávající vodu. Pokud sušíte výrobek na šňůře na zahradě, tak tento problém nemáte. Pokud ale sušíte prádlo v bytě, tak je třeba při tomto postupu dát oděv do koupelny, ideálně nad vanu, nebo někam, kde vám odkapávající voda neudělá neplechu. Tento symbol navíc vyžaduje, abyste k sušení odkapáním ještě zařadili podmínku – že je výrobek po celou dobu ve stínu. Protože sušení odkapáním trvá dlouho, tak si dejte pozor na cestu sluníčka po obloze. Například když pověsíte ráno něco do stínu, v poledne tomu může být jinak.
Čtvereček s vodorovnou čárkou a šikmou čárkou v levém rohu informuje o tom, že oděv musíte sušit rozložený na ploše a ve stínu. Jak tyhle podmínky zajistit? Nejlepší pomocník je tady sušák na prádlo, na který položíte ručník nebo osušku. Tím si připravíte rovnou plochu, která ze spodu větrá a oděv vám rychle proschne. Vypraný kus musíte také vhodně urovnat, aby měl ve finále požadovaný tvar. Důležité je, abyste sušák umístili do stínu. Právě sluneční paprsky mohou napáchat neplechu, hlavně na vybarvení. Takže si na to dejte pozor.
Symbol se dvěma vodorovnými čárkami a jednou šikmou v levém rohu znamená, že máte výrobek sušit v rozloženém stavu odkapáním a navíc ještě ve stínu. Je to asi nejnáročnější postup, jaký se u sušení vyskytuje. Používá se u obzvláště citlivých materiálů, které se nesmějí mechanicky namáhat při ždímání a ještě jsou citlivé na UV sluneční záření. V tomto případě doporučujeme použít sušák na prádlo, který umístíte někam, kde nebude vadit odkapávající voda. Na plochu sušáku rozprostřete ručník nebo osušku (abyste si vytvořili plochu potřebnou ro rozložení výrobku) a pak na něj položte oděv. Urovnejte ho do požadovaného tvaru a pak ho nechejte schnout. Vzhledem k množství vody to trvá dlouho, ale výsledek bývá skvělý. Důležité je, abyste sušák měli umístěný ve stínu po celou dobu, kdy se výrobek suší.
Uvedené symboly jsou chráněné ochrannou známkou u Úřadu pro průmyslové vlastnictví ČR pod čísly 849 319. Jejich použití na textilních výrobcích bez oprávněné licence je porušením autorského práva.
Pokud máte zájem tyto symboly na svých výrobcích uvádět, registrujte se ZDE. Členstvím v SOTEXu získáte vlastní firemní licenci a k tomu mnoho dalších odborných informací.
Běžné chyby, které se při sušení stávají je například to, že se vám prádlo špatně skládá, nebo žehlí. I u sušení platí, že je třeba je dělat s mírou – tedy aby tam nějaká zbytková vlhkost zůstala. Pak se prádlo lépe skládá i suší. Je těžké odhadnout čas, v létě to může být hodina, v zimě i den. Je to otázka zkušenosti a jistě do ní brzy vplujete 😉
Závisí na doporučení výrobce, které najdete na textilním štítku. Pokud je povoleno sušení v bubnové sušičce, tak ano, pokud je zakázané, tak určitě ne.
Obecně lze říci, že pro sušení v bubnové sušičce se nedoporučují objemné a rozměrné výrobky, ale i jemné výrobky, například z hedvábí. V sušičce je také nevhodné sušit výrobky s potiskem a aplikacemi. Potisk i aplikace se působením teploty a mechanického namáhání mohou zničit.
Pokud jste ošetřovali nějaký jemný výrobek a použili jste nevhodný postup, tak můžete zkusit jej ještě šetrně vyprat a usušit rozložený odkapáním na volné ploše (například sušák na prádlo, na který jste umístili ručník, na něj výrobek rozložit, urovnat do požadovaného tvaru a nechat volně proschnout). Může to pomoci, ale výsledek na 100 % nezaručujeme. Při péči je třeba vždy dodržovat doporučení výrobce.
I když se to nezdá, tak i správné sušení prádla vám může ušetřit čas. Pokud prádlo správně pověsíte, hezky se vám při sušení vyrovná a pak je můžete jen poskládat a uložit do skříně. Před samotným praním vždy zkontrolujte symboly na štítku, abyste zvolili správný postup. Vaše oblečení vám poděkuje dlouhou životností a zachováním původního vzhledu.