Sportisimo se jako první česká firma připojuje k projektu Clevercare pro udržitelnou péči o oblečení. Zákazníkům poskytne ekologické pokyny pro péči o jejich oblečení

Tisková zpráva

 Brno, 22. března 2023

Praha/Brno/ČR – Firma Sportisimo je první českou firmou, která se připojila ke světovému projektu Clevercare. Tento závazek spočívá v udržitelné péči o textil a vůči životnímu prostředí odpovědné péči o oblečení. A také pomáhá spotřebitelům při každodenní péči o své oblíbené kousky ze šatníku.

V praxi to znamená, že na štítcích u oblečení z kolekce Sportisimo jaro/léto 2023 přibylo logo Clevercare, které odkazuje na webovou stránku s informacemi, jak se správně ekologicky starat o zakoupené oblečení. Vznikají také další informační materiály, kde se zákazníci dozví další jednoduché tipy a rady, jak se o oblečení starat, jak je prát, sušit, aby jednak šetřili energie, tím své peníze, ale také přispěli k ochraně životního prostředí.

Je textil pro životní prostředí nebezpečný?

V poslední době se diskutuje o tom, že textilní průmysl negativně ovlivňuje životní prostředí. Přesto však přináší každodenní benefity pro nás všechny tím, že umí spojovat přírodní i syntetické materiály do nových, pokročilých materiálů. S těmi se často setkáváme u výrobků pro sport a spotřebitelé si bez nich své oblíbené aktivity nedokáží představit. Je však třeba si uvědomit, že domácnosti často zbytečným praním a sušením v sušičce spotřebovávají energii a produkují odpadní vody.

„Domácí péče o textil má velký dopad na životní prostředí. Mnozí si to vůbec neuvědomují. Pokud chceme měnit životní styl a myšlení celé společnosti, dbát na udržitelnost a cirkulární ekonomiku, nesmíme opomenout právě péči o textil. To může ovlivnit každá domácnost. Jen vědět, jak na to,“ poukazuje Ladislava Zaklová ze sdružení SOTEX GINETEX a dodává, že s touto osvětou pomáhá právě projekt Clevercare.

Česká firma Sportisimo chce zákazníkům vysvětlovat, co je udržitelnost

Česká firma Sportisimo se udržitelnosti věnuje už delší dobu. Vyvíjejí ekologické produkty, zkoumají nové technologie a mění své strategie tak, aby byly co nejpříznivější k ochraně přírody. Ještě více se chtějí zaměřit na vzdělávání spotřebitelů, v čemž jim pomůže právě projekt Clevercare. „O udržitelnosti toho zákazníci stále moc neví, těžko si tento pojem představí. Chceme jim ho přiblížit, vysvětlovat, proč je dobré znát původ textilu a dodržovat doporučenou péči,“ říká Jitka Jeřábková ze Sportisima.

Udržitelný a cirkulární textil řeší nejen firmy a odborníci, ale i Evropská komise

Udržitelnost a cirkulární textil je v současnosti tématem řady odborných diskusí a zabývají se jimi jak firmy, tak i výzkumné ústavy či univerzitní pracoviště. Každopádně je v i v hledáčku Evropské komise, která vydáním Strategie pro udržitelný a cirkulární textil v březnu 2022, odstartovala řadu aktivit, které by měly vést k velkým změnám jak v textilním průmyslu, tak zejména u spotřebitelů. Nejen výroba, ale i péče o textil pak určují životnost a dlouhodobý užitek z textilních výrobků.

Hybatelem v osvětě udržitelnosti textilu a správné péče je asociace GINETEX. Češi jsou členem

Mezinárodní asociace GINETEX, jehož je český SOTEX GINETEX CZ sídlící v Brně členskou firmou, již před několika lety vyvinula řadu doporučení pro spotřebitele, která je mají nabádat k odpovědné péči o textil. Tento soubor opatření byl nazván Clevercare a dostal také vizuální formu loga s kytičkou. Můžete je nalézt na etiketách textilních výrobků společně se symboly ošetřování a dalšími povinnými informacemi. Clevercare logo využívá jako svůj závazek pro environmentálně citlivou péči více než stovka firem. Jsou mezi nimi velké nadnárodní firmy jako H&M, s´Oliver, ale i známá návrhářská jména například Stella Mc Cartney. Od letošní sezóny jaro/léto používá tuto značku ryze česká společnost Sportisimo. Sportisimo je tak historicky první ambasadorskou firmou v České republice.


O GINETEX a SOTEX GINETEX CZ

GINETEX je mezinárodní organizace, která vyvinula a je vlastníkem práv k symbolům ošetřování pro textilní výrobky. V nedávné minulosti GINETEX ve spolupráci s členy vytvořil značku pro environmentálně šetrnou péči s názvem CLEVERCARE.
SOTEX GINETEX CZ je členem GINETEXU a právě svým členstvím umožňuje českým firmám používat symboly ošetřování a také značku CLEVERCARE. Členům uděluje unikátní licenci pro používání symbolů údržby na etiketě oděvů. SOTEX je vlastníkem jediné značky kvality pro textil QZ – Zaručená kvalita, která je součástí vládního programu Česká kvalita. SOTEX radí českým firmám, jak správně označovat výrobky v souladu s platnou legislativou a také dodržovat informační čistotu symbolů ošetřování, aby nedocházelo k jejich deformaci a přerušení informačního řetězce. SOTEX má nyní téměř 900 členských firem.

Více info:

www.sotex.cz www.clevercare.info www.symbolyudrzby.cz

Tisková zpráva v PDF je ke stažení ZDE.