Textilní štítek, cedulka nebo etiketa. Každý tomu říká jinak. Prostě kousek látky, na které najdete značky, znaky, symboly nebo piktogramy, které dávají informaci o doporučené péči o textil. Odborníci hovoří o etiketě a symbolech ošetřování. Tyto značky jsou obecně známé a najdete je skoro na všech kouscích textilu, které se prodávají běžně v prodejnách, e-shopech nebo i na tržištích na celém světě, především ale v Evropě. Existují ale i trošku jiné symboly, které má zase v oblibě USA.
My se ale budeme věnovat těm, které se používají zejména v Evropě a vyvinul je GINETEX, mezinárodní asociace pro symboly ošetřování.
Celkem se jedná o pět znaků, které pokrývají všechny kroky, které probíhají při běžné péči o textil v domácnostech. Pojďme si je projít a ještě navíc se seznámit s tím, jaké informace mají na štítku podle zákona být.
Symboly ošetřování vznikly více než před šedesáti lety po několika mezinárodních sympoziích v zemích Beneluxu. Odborníci totiž tehdy začali řešit časté problémy hospodyněk s tím, že při tehdy běžně používaných postupech výrobky občas zničily. Bylo to způsobeno překotným vývojem syntetických vláken, se kterými tehdy domácnosti neměly zkušenosti. Takže maminky nebo babičky tyto výrobky třeba vyvařily a havárka byla na světě!
Tyto zkušenosti se dostaly k uším odborníků, kteří pak začali hledat varianty jednoduchého informování spotřebitelů o doporučené péči. Různé nápady pak přinesly nejprve tři, později pak čtyři symboly pro praní, bělení, žehlení a profesionální péči.
Symboly měly zcela odlišný vzhled:
Krátce na to vznikl i samotný GINETEX, který se začal o symboly ošetřování starat. Vznikla tak postupně technická příručka k symbolům, různé jejich varianty a později i grafické sjednocení.
V osmdesátých letech přibyl mezi stávající symboly ještě jeden – symbol pro sušení v bubnové sušičce. Ten byl zařazený na poslední místo.
V současnosti mají symboly ošetřování následující jednotnou grafickou podobu.
Oblíbenost symbolů ošetřování mezi výrobci, ale hlavně plošná aplikovatelnost, která překračuje geografické hranice jednotlivých zemí vedla k tomu, že se symboly ošetřování staly předmětem mezinárodní normy ISO 3758 Textilie – Symboly pro ošetřování.
Pět symbolů je za sebou řazených tak, jak jsou jednotlivé kroky péče za sebou. První je praní, trojúhelník je pro bělení, čtvereček pro sušení, žehlička pro žehlení a kolečko je symbol pro profíky v čistírnách.
Vanička je symbolem pro praní a doplňkové symboly pak umožňují spotřebitele informovat o různých variantách péče.
Trojúhelník je symbolem, který informuje o doporučených postupech bělení výrobku.
Čtvereček je symbolem pro sušení – a to jak v bubnové sušičce, tak i volně na vzduchu.
Žehlička je symbolem pro doporučené postupy žehlení prádla. Puntíky uvnitř žehličky informují o doporučených teplotách žehlicí plochy.
Kolečko je značka pro profíky! Jedná se o symbol, který popisuje způsoby profesionálního ošetřování v čistírnách oděvů. Jedná se o různé postupy a také používané chemikálie.
Doplňkové symboly jsou:
Podtržení, které znamená mírný postup
Dvě podtržení znamenají velmi mírný postup
Kříž sv. Ondřeje zakazuje použití tohoto postupu
Uvedené symboly jsou chráněné ochrannou známkou u Úřadu pro průmyslové vlastnictví ČR pod čísly 849 319. Jejich použití na textilních výrobcích bez oprávněné licence je porušením autorského práva.
Pokud máte zájem tyto symboly na svých výrobcích uvádět, registrujte se ZDE. Členstvím v SOTEXu získáte vlastní firemní licenci a k tomu mnoho dalších odborných informací.
Neexistují pouze symboly ošetřování, které vznikly v GINETEXu. V USA se používají symboly, které jsou podobné, ale mají odlišný vzhled a také některé významy mají jiné. Značení, které se používá v USA je ukotveno v technické normě D5489.
Proto se můžete v praxi setkat i se štítky, na kterých jsou dvě řady symbolů a každá řada je jiná. Je to proto, že firmy často vyváží na více trhů, tak aby nemusely vytvářet jiné štítky pro odlišné země.
Symboly ošetřování jsou pouze jednou ze čtyř informací, která ze zákona na textilním výrobku musí být.
Podle Zákona o ochraně spotřebitele č. 634/ 1992 Sb., v části Informační povinnosti musí výrobce, nebo obchodník, který výrobek na trh dodává zajistit označení, které obsahuje:
V České republice není vyžadováno, aby byla uváděna země původu výrobku.
Materiálové složení výrobku – což je právě to, z jakého vlákna je vyrobený, se uvádí podle požadavků Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1007/2011. Tento předpis uvádí podrobně požadavky, jak má být výrobek označen, jakým způsobem a v jakém jazyce.
Možná Vás napadne, proč se vlastně používají obrázky (myšleno symboly) místo slovního popisu. Je to proto, že obrázková řeč umožňuje komunikovat bez hranic – vaničku a žehličku pochopí každý, ať je Čech, Němec, nebo třeba Japonec. Symboly ošetřování se používají na celém světě – začalo se v Evropě, ale rozšířily se až na dálný východ (Japonsko) a povinně je nyní používá i Austrálie. Jsou malé a vejdou se na malinkou etiketku, která je součástí každého kousku oděvu nebo textilu.
Symboly ošetřování – nebo chcete – li značky na prádle, jsou obrázky, které mají velkou vypovídací hodnotu a pomáhají všem spotřebitelům na zeměkouli s každodenní péčí o textilní výrobky. Pomáhají nejen spotřebitelům, ale i samotným výrobcům, kteří potřebují své zákazníky informovat o tom, jak si zajistit, aby jim výrobek mohl dlouho a dobře sloužit.
Široká variabilita symbolů ošetřování, která je tvořena doplňkovými prvky umožňuje vyjádřit doporučený postup pro všechny možné typy materiálů a i výrobky, u kterých se zdá být údržba složitá.