Paříž, 12. září 2022
Prádlo:
Jak prací programy ovlivňují spotřebu elektřiny
GINETEX zveřejňuje výsledky studie provedené nezávislou švýcarskou laboratoří Testex, která se specializuje na analýzu a certifikaci textilií. Tipy a osvědčené postupy: jaké jsou energeticky nejúčinnější programy praček a jak je můžeme přizpůsobit našemu každodennímu životu?
Kontrola spotřeby energie je jádrem dnešních ekonomických a ekologických zájmů. Ve světle očekávaného nedostatku energie v nadcházející zimě nabylo téma energetických úspor dokonce ještě další význam. Dotčen je i textilní a oděvní průmysl. Praní prádla představuje až 40 % dopadu textilu na životní prostředí během jeho životního cyklu. GINETEX, Mezinárodní asociace pro označování textilní péče, zvyšuje povědomí o odpovědné péči o textil mezi profesionály a spotřebiteli se zvláštním zaměřením na ekologicky šetrná opatření, která se skrývají pod logem clevercare.info.
Zatímco je obecně vysoce doporučována energetická střízlivost, GINETEX chtěl jít ještě o krok dále studiem skutečného dopadu různých fází praní textilu na spotřebu elektřiny. Nyní zveřejňuje hlavní kvantifikované ukazatele potenciálních úspor získaných aplikací správných návyků a rutiny při praní.
„Praní v pračce – základní proces v péči o textil – vyžaduje použití zdrojů, zejména energie, které je třeba používat s rozumem, s ohledem na dnešní ekonomické a klimatické problémy.” “Proto jsme se prostřednictvím této studie chtěli dozvědět více o spotřebě elektřiny praček, abychom mohli doporučit programy, které nejlépe splňují tyto požadavky na úsporu energie a přitom zachovávají kvalitu a životnost textilií.”
komentuje Alejandro Laquidain, prezident společnosti GINETEX
Tyto testy mají za cíl stanovit kvantitativní ukazatele množství elektřiny, které je skutečně spotřebováno, když se změní některé parametry pračky. Parametry pro tyto výsledky jsou následující: · Teplota praní · Předdefinované nastavení programu (normální, rychlé praní, ECO režim), specifické pro samotný stroj · Použití možnosti „předpírka“ · Náplň prádla (plná: 7 kg, poloviční: 3,5 kg) · Rychlost odstřeďování pračky pro odstranění zbytkové vody na konci cyklu |
Spotřeba elektrické energie se liší podle použití
Studie ukázala, že teplota praní je nepochybně tím, co nejvíce ovlivňuje spotřebu elektřiny. Podle studie Testex vede snížení teploty praní ze 40 °C na 30 °C k úspoře energie 30 % (0,06 kWh/kg prádla). Jinak testy ukazují, že vyšší teploty praní, jako je praní na 60 °C, zvyšují spotřebu energie o více než 50 % (0,10 kWh/kg prádla). Praní na 90°C – program s nejvyšší teplotou na pračkách, používaný zejména pro velmi špinavé bavlněné textilie – spotřebuje více než dvojnásobek energie praní při 40°C (+110 %, 0, 22 kWh/kg).
Předpírka, další sledovaný program, je možnost, kterou nabízejí některé modely praček. Jeho použití se doporučuje zejména pro obzvláště vysoké znečištění, jako jsou stopy bahna. Není tedy nutné jej používat při každém praní. Dalším důvodem, proč jej nepoužívat systematicky je, že kromě zvýšení spotřeby vody tento program také zvyšuje spotřebu energie o 15 až 20 % (0,05 – 0,06 kWh/kg).
Praní při plné nebo poloviční náplni je dalším parametrem, který je třeba zvážit, pokud jde o spotřebu energie. Zpola naplněný stroj spotřebuje o 50 až 70 % více energie na kg textilu (0,08 až 0,20 kWh/kg) než plná nálož se stejným programem.
Testy také ukázaly, že program rychlého praní, určený pouze k rychlému vyprání několika kusů prádla, spotřebuje v závislosti na zvolené teplotě méně elektřiny než běžný program. Čím nižší teplota praní, tím větší úspora. Při teplotě praní 30 °C představuje úspora energie téměř 20 % (0,03 kWh na kg textilu), zatímco efekt úspory při 90 °C je méně významný (< 1 %, < 0,01 kWh/kg).
Konečně jeden z hlavních výsledků studie Testex se týká energie spotřebované během cyklu odstřeďování. Jeho vliv na spotřebu energie zůstává relativní a liší se podle zvolených rychlostí odstřeďování (které se liší podle modelů praček). Vyšší rychlost ve skutečnosti spotřebuje více elektřiny, ale je účinnější při správném odstředění prádla a odstranění zbytkové vody. Zkracuje tak dobu sušení, ať už se jedná o přirozené sušení na vzduchu nebo v sušičce. U posledně jmenovaného platí, že čím účinnější je odstřeďování, tím kratší je cyklus sušení.
Rozumná spotřeba v souladu s doporučeními pro péči o textil
Z této studie lze vyvodit mnoho ponaučení. Osvětluje také skutečné množství elektřiny spotřebované při praní různých textilií. Vždy je však třeba dodržovat doporučení výrobce týkající se péče uvedené na etiketě textilu a zároveň je přizpůsobit použití textilu. Pro efektivní kvalitní praní je důležitý také výběr programu a výběr pracího prostředku. Jsou zásadní pro dosažení požadovaného výsledku už při prvním praní a předcházejí potřebě dalšího praní nebo jiných postupů, které by vyžadovaly více zdrojů (energie, detergent, vody).
Například velmi znečištěné textilie je třeba předeprat nebo zvolit teplotu vyšší než 40 °C. Praní na 40 °C skutečně spotřebuje méně elektřiny, ale pokud není účinné, bude možná nutné jej použít dvakrát. Jeden prací cyklus při 60 °C spotřebuje méně času, energie a vody než dva cykly při 40 °C.
Rychlost odstřeďování – a použití sušičky – je vždy nutné zvolit podle typu textilu. Vyšší rychlosti mohou způsobit vážné pomačkání některých tkanin, ale to zůstává vratné. U jiných, jako je vlna – kterou je třeba ošetřovat podle specifického programu – bude potřebná nízká rychlost, maximálně 400 ot. /min, aby se zachovala kvalita vláken textilie (a tím i její životnost) na maximum.
Na celém světě platí, že společnost, která uvádí výrobek na trh, je odpovědná za informace uvedené na etiketě. Připomínáme, že 5 symbolů, z nichž každý odpovídá konkrétním kritériím, nyní představuje skutečnou záruku kvality a bezpečnosti pro spotřebitele a odborníky. Tyto symboly ošetřování poskytují spotřebitelům informace o maximálních možném zatížení při péči, aby je udržely v dobrém stavu co nejdéle.
Tuto studii provedla laboratoř Testex jménem pro GINETEX v období od ledna do března 2022. Zahrnuje pouze spotřebu elektřiny generovanou pračkami při použití výše uvedených programů. Jiné faktory, jako je spotřeba vody, nebyly analyzovány. Všechny studované výsledky a parametry jsou k dispozici na vyžádání u společnosti GINETEX.
O GINETEXu:
GINETEX, International Association for Textile Care Labelling, která byla založena v Paříži v roce 1963, navrhla mezinárodně použitelný systém značení péče o textilie na základě symbolu, jehož cílem je informovat textilní výrobce a spotřebitele o tom, jak nejlépe pečovat o své textilie. Použité piktogramy jsou registrované ochranné známky a jsou ve stejné míře majetkem společností GINETEX a COFREET. Asociace propaguje tyto symboly po celém světě a koordinuje jejich technický obsah v celosvětovém měřítku – což je zásadní pro definici a aplikaci systému označování. Dnes má GINETEX 21 členských zemí včetně České republiky, kde je zastupován spolkem SOTEX GINETEX CZ, z.s..
O SOTEX GINETEX CZ:
SOTEX GINETEX CZ, z.s. (dále jen SOTEX) byl založen v Brně v roce 1996 s cílem zastřešovat péči o symboly ošetřování v České republice, Na základě členské smlouvy s GINETEXem má SOTEX práva k udělování licence k užívání symbolů ošetřování pro výrobce a obchodníky z České republiky. Mimo symboly ošetřování je SOTEX vlastníkem jediné značky kvality pro textil QZ – Zaručená kvalita, která je součástí vládního programu Česká kvalita. SOTEX radí českým firmám jak správně označovat výrobky v souladu s platnou legislativou a také dodržovat informační čistotu symbolů ošetřování, aby nedocházelo k jejich deformaci a přerušení informačního řetězce. SOTEX má nyní 850 členských firem.
SOTEX GINETEX CZ kontakty: